1. Ana Sayfa
  2. Didim Etkinlikler

Didim 4. Zeytin Festivali Renkli Görüntülerle Başladı

Didim 4. Zeytin Festivali Renkli Görüntülerle Başladı
1
Geoit - Reklam Alanı (Yazı Sonu)

İçindekiler

Didim 4. Zeytin Festivali Renkli Görüntülerle Başladı.

Aydın ‘ın Didim ilçesinde 4.’sü Düzenlenen Didim Zeytin Festivali renkli görüntülerle başladı. Didim Kaymakamlığı, Didim Belediyesi ve Didim Ziraat Odası odamızın gayreti ile bu yıl yeniden başladı. Didim Zeytin festivali, Didim Kaymakamı Mehmet Türköz, Didim Belediye Başkanı A. Deniz Atabay, Didim Garnizon Komutanı Çetin Gülseven katılımı ile başladı.

Festivalin Programı;

Hisar Mahallesinde Apollon Tapınağı, festivali yurtdışın da da kutlandı. Festivale akademisyenlerin yanı sıra Akdeniz Zeytin Şehirleri Birliği Üyeleri eşlik ediyor.

Davul zurna eşliğin de yürüyüşe geçen korteje emniyet güçlerinin de eşliği ile devam etti. 1 km’lik yürüyüşle  festivalin yürüyüşü sona erdi.

Ayrıca  Festivalin açılışında Aydın Büyükşehir  Belediyesi Bando takımı marşlar; Milas Yörük Obaları kültür derneği halk oyunları ekipleri ile yöresel oyunlarını sergiledi.

Geoit - Reklam Alanı (Yazı Sonu)

 

Festivalin açılışından sonra konuşmalara geçildi.

Didim Ziraat Odası, Başkanı Hilmi Yıldırım “İlkini 2012 yılında başlattık. Bu yıl 4.sü yine Uluslar arası boyutta yapıyoruz. Amacımız yerel ürünlerimizi ve markalarını bir arada temizlemekte zeytinyağı içmekte ve birlikte hareketliliği tercih etmek. Zeytinyağı tüketimini ve halkı bilinçlendirmek istiyor. “Diyerek festivale katkı sunan herkese teşekkür etti.

Didim Belediye Başkanı A.Deniz Atabay ise “4. yaptığımız Didim zeytin festivali büyüyecektir. Aradan bir mola verdik ama ağaçlarımız büyüdü. 1 milyon 200 bin ağacımız var. Birincisi ilçemizin bir turizm kenti ve tarım kenti olarak yerel yönetici olarak çok istiyorum. Tüm dünya yol alan Agro turizmini aynı zamanda zeytinle birleştirerek tarım- turizm kenti olmak adayız. Kurumlar arası planlama konusunda hedefimiz, hepimiz tek bir yürek olarak ilçemizde hizmet etmemizi istiyor ve hazır hazırız. “Diyerek emeği geçenlere teşekkür etti.

Türkiye Fas Topluluğu temsilcisi; İdris Salem ise Didim’de festivalde olmaktan mutlu oldugunu ifade ediyor, Didim’in ikinci memleketi oldugunu dedi.

Akdeniz Zeytin Kentleri Birliği Başkanı;

Enrico Lupi ise “Bu festival için teşekkür ediyorum. Bugün görmüş olduk ki burada büyük bir potansiyel var bu yavaş yavaş artacaktır. İtalya’yı terk etmek, başka ülkelerdele birlikte güzel bir armoni şeklinde bu birliği devam ettireceğiz. “Dedi.

Didim Kaymakamı Mehmet Türköz’ün konuşması festival festivali 2012’de başladığını belirterek belirterek “Bu yıl başlamasına başladıtık. İyi oldu güzel oldu. Didim turizm ve tarım kenti yapmak için çalışacağız. Didim eskiden beri zeytin kenti; bunu Milet’ten ve Tales’ten anlıyoruz. Bu bölge zeytini tanıyor. Bir ekip kuruyoruz. Herkese açılacak. Zeytin ülkesi endüstriyel bir bitki ve türkiye’de ilk ülke ve türkiye ülkesinde birinci sınıf; amacımız zeytini işleyen ambalajlara satmak ve piyasaya girmek. Didim Agro turizm konusunda yerini alacaktır. 

DAHOT halk oyunları ekipleri ile Valiler İlkokulu’nda de gösterilerini sundu. Daha sonra stantların ziyaretine geçildi. Stantlarda daha sonra Memleketimizin güzel anneleri şimdiden Zeytinyağlı yemek denemelerine başlayıp, hünerli ellerden çıkacak lezzetli yemekler yarışacak.

Festivalde ziyaretciler; renkli görüntülere, lezzetli zeytinyağlı yemeklerin tadına bakma fırsatlarınıda yakalayacaklar.

ZEYTİN HASADI YAPILACAK,

Aynı gün saat 11: 00’de Yemek Yarışması düzenecek. Saat 14: 00’da Tadım Kursu gerçekleştirilirken, Şapel’de Prof. Dr. Fügen Durlu Özkaya, Nurdan Kaykı, Ferudun Kaykı gerçekleştirmelerde bulunacak. Saat 16: 30’da halk oyunları gösterileri sergilenirken, 17: 00’de Zeytin Fotoğrafı yarışmasının sonuçları açıklanacak, ödül töreni düzenlenecek. 13 Ekim Pazar günü saat 10: 00’da fabrika ziyaretleri yapacak. Ardından saat 11: 00’de Tanman Çiftliği’nde Zeytin Hasatı gerçekleştirilecek.

Geoit - Reklam Alanı (Yazı Sonu)
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap

Yorumlar (1)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.