1. Anasayfa
 2. Didim Etkinlikleri

Didim Miletde Tarih ve Kültür Yarışması

Didim Miletde Tarih ve Kültür Yarışması
1

Didim Milet’de Tarih ve Kültür Yarışması

Didim Miletde Tarih ve Kültür Yarışması;

Didim Milet ‘de Tarih ve Kültür Yarışması; Milet harabelerinde tarihi ortamda gerçekleşen “Aydın’ın tarihi ve kültürel değerleri” konu alan bilgi yarışmasına ev sahipliğini Didim yaptı.
Milet harabelerinde tarihi ortamda gerçekleşen “Aydın’ın tarihi ve kültürel değerleri” konu alan bilgi yarışması.

Vali Köşger’in Valiler İlkokulu mehteran takımının gösterisi ile karşılandı. Vali Köşger mehteran takımının gösterisinin ardından, mehteran takımı ile hatıra fotoğrafı çektirdi.

Ardından yarışmanın yapılacağı antik tiyatro alanına geçildi.
Milet harabelerinde gerçekleşen yarışmaya, Aydın Valisi Yavuz Selim Köşger,  Metin Yavuz, Didim Kaymakamı Mehmet Türköz, Didim Garnizon Komutanı Çetin Gülseven, Didim Belediye Başkan Vekili Gül Ülker, Kamu Kurum Amirleri, Siyasi Parti temsilcileri, İlçe milli eğitim müdürü, Okul müdürleri ve öğretmenleri, Belediye meclis üyeleri, Didim Esnaf Sanatkarlar Odası Başkanı Serif Eruğ ve Başkan Yardımcısı Nihat Özçelik, Didim Şoförler Odası Başkanı Savaş Cengiz. Didim Turizm Başkanı Mustafa Şentürk ve yönetimi, Arkadaşlarını ve okullarını desteklemeye gelen öğrenciler izledi.

Açılış Konuşmasını  Didim Kaymakamı Mehmet  Türköz Yaptı

Açılış konuşmasını yapan Didim Kaymakamı Mehmet Türköz, “Bu yarışmayı yapma gayemiz şuydu; geçen sene okulları ziyaret ettik ve bazı öğrencilerimizin buradaki ve diğer yerlerimizde bulunan tarihi yerlere gitmediğini gördük.

Bu işe el atalım dedik. Kendi yerini tanımayan ülkesini ve dünyayı tanımayız dedik. İlkini Didim’de yaptık, bu yıl il genelinde bu yarışmayı yaptık.

Bu dönem Aydınımızın tarihi, kültürü, coğrafyası, önemli şahsiyetleri ve genel kültürünü öğretmek ile ilgili olarak yaşadıkları yeri tanımalarını sağlamaktır. Bu projeyi gerçekleştirmek için birlikteyiz.

Yarışma önemli ama bu noktada bu etkinliğe katılan tüm öğrencilerimizi cani gönülden tebrik ediyor ve teşekkür ediyorum, iki geldiniz, hoş geldiniz sefa geldiniz” “yarışmada birinci gelen öğrencimize Didim’de ailesi ile birlikte otelde 3 gün tatil yapacaklar Didim’i tanıyacaklar, tatillerini yapacaklar.

Bu projeye destek veren milli eğitimdeki arkadaşlarıma teşekkür ediyorum, projeye katkı veren bütün arkadaşlarımı teşekkür ” dedi.
Milet harabelerinin tarihi ortamında gerçekleşen “Aydın’ın tarihi ve kültürel değerleri” konu alan bilgi yarışmasına 14 ilçeyi temsil eden lise düzeyinde, her okulda 3’er öğrencinin temsil ettiği yarışma da, 20 soru soruldu, her soru için bir dakika cevap vermek için süre verildi. çekişmeli geçen yarışmanın ardından puanları eşit olan 4 okul için yedek sorular sonunda.

Aydın Sosyal Bilimler Lisesi 1’inci. Didim Esra Karakaya Anadolu Lisesi 2’inci.

Karpuzlu Anadolu lisesi ise 3’üncü oldu. Yarışmada sonunda ödülleri Vali Köşger,  Yavuz ve Kaymakam Türköz tarafından verildi. Yarışmaya katkı sunan kişilere, kurumlara ve hayırseverlere teşekkür plaketleri verildi.
Yarışmanın sonunda Aydın Valisi Yavuz Selim Köşger, “Tarihi atmosferde tarihi bir gün yaşandı. Çok güzel bir bilgi yarışması düzenlendi. Düzenleyenlere teşekkür etti.

Öğrencilerimize ve okullar çok iyi hazırlanmış. Bu tür yarışmalar eğitim için önemli; Antik dönemde nasıl bu gimnazyum ve stadyumlar ve amfi tiyatrolarda bu etkinlikler yapılıyorsa biz güncelleyerek bunları yapmamız lazım. Bu yarışma anlamlıydı. Dereceye giren okullara teşekkür etti.”

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Yorumlar (1)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.