1. Anasayfa
 2. Didim Etkinlikleri

Didim’liler Sokak Hayvanlarına Sahip Çıkıyor.

Didim’liler Sokak Hayvanlarına Sahip Çıkıyor.
0

Didim’liler Sokak Hayvanlarına Sahip Çıkıyor.

Didim’liler Sokak Hayvanlarına Sahip Çıkıyor. Aydın, Didim İlçesinde yaz sezonunun bitmesi ile sokak hayvanlarının sayısında artış olmaktadır. Bunun sebebi, yaz aylarında okulların tatil olması ile aileler çocuklarına karne hediyesi evcil hayvan alıyorlar. Yaz aylarında yazlıklarında cocuklar evcil hayvanlara bakıyor oynuyorlar. Yaz tatili bitip kışlık eve dönme zamanı gelince aileler bu hayvanları sokağa terk edip gidiyorlar.

Didim Hayvanları ve Doğayı Koruma Deneği Yönetim Kurulu Üyesi Şengül Güz; Didim de onlarca site olduğu ve her sitede 20-30 sokak kedisinin yaşadığını belirtti.  Dernek olarak vatandaşların bağışları ile alınan mamaların belirli periyotlarla sitelerde yaşayan sokak hayvanlarına dağıtıldığını ifade etti.

Didim belediyesinin kısırlaştırma konusun da gerekenleri yaptığını ancak sokak hayvanların tümüne bakımın da yetersiz kaldığını savunan Güz, vatandaşların da mahallerinde ve sokakların da yaşayan hayvanlara karşı duyarlı olmalarını, onların da bu toplumun bir parçası olduğunu belirterek, vatandaşların da sokağın bir köşesine bir kap yiyecek ve su bırakarak katkıda bulunmalarını arzu ettiklerini sözlerine ekledi.

Vatandaşlarımızın sokak hayvanları konusunda daha duyarlı olması gerekiyor. Yapılan açıklamada, soğuk hava şartlarında yaşamları zorlaşan sokak hayvanlarının, alınacak küçük önlemlerle hayatlarını kurtarmanın mümkün olacağı belirtilerek, “Başta sokak hayvanları olmak üzere tüm hayvan dostlarımızın kışın bu soğuk günlerinde aç ve susuz kalmamaları için tüm yurttaşlarımızın duyarlı olması gerekiyor. Alınacak küçük önlemler ile sokak hayvanlarına destek olabiliriz. Arabanızı çalıştırmadan önce tekerlekte ya da motorda bir kedi olup olmadığını mutlaka kontrol etmek, içine girebilecekleri minik bir baraka ya da soğuktan koruyacak karton sığınaklar yapmak, yemek artıklarını kuytu köşelere bir kap suyla bırakmak sevimli dostlarımızın hayatını kurtarıyor. Kuşlar için de zorlaşan hava şartlarında dallara geçirilecek ekmek parçaları hayat kurtarıcı oluyor. Sokak hayvanları için dışarıya koyulan suların içine bir damla zeytinyağı damlatmak da soğuğa karşı dirençli hale getiriyor” denildi.

Yetkililer, yaralı ve hasta olduğunu düşünülen bir hayvan fark edildiğinde vakit kaybetmeden en yakın belediyeye haber verilmesi gerektiğini de belirttiler. İletişim Bilgileri;

DİDİM BELEDİYE BAŞKANLIĞI – HAYVAN BARINAĞI ☎ 0256 811 47 00

Sokak Hayvanları Koruma ve Rehabilitasyon Merkezi için tıklayınız.

 

 

 

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.