1. Anasayfa
 2. Didim Etkinlikleri

Çanakkale Zaferi 18 Mart Didim Etkinlikleri

Didim Belediyesi Çanakkale Zaferi'ni Etkinliklerle Kutladı; Didim Belediyesi Gençlik Merkezi DIGEM Sanat Akademisi’nde gerçeklesen

Didim’de Çanakkale Zaferi Etkinliklerle Kutladı 2023
Çanakkale Zaferi 18 Mart Didim Etkinlikleri
0

Didim Belediyesi Çanakkale Zaferi’ni Etkinliklerle Kutladı

Didim Belediyesi Çanakkale Zaferi‘ni Etkinliklerle Kutladı; Didim Belediyesi Gençlik Merkezi DIGEM Sanat Akademisi’nde gerçeklesen açılışa Didim Belediye Başkanı A. Deniz Atabay, CHP Didim İlçe Başkanı Nurettin Koçak, İyi Parti Didim İlçe Başkanı Vefa Berk Tezsezener, CHP Didim Belediye Meclis üyesi Kerim Küsmez, Türkiye Muharip Gaziler Derneği Didim temsilcisi Aydın Öztürk, belediye meclis üyeleri ile çok sayıda vatandaş ve çocuk katıldı.

Serginin açılış kurdelasını Başkan Atabay, gazi temsilcisi Aydin Öztürk ve çocuklarla birlikte kesti. Açılışın ardından sergi hakkında bilgiler veren Sergi sorumlusu Cengiz Taylan sosyal sorumluluk proje çerçevesinde sergide sergilenen tüm malzeme ve eşyaların Çanakkale savaşında kalma gerçek eserler olduğunu ifade ederek, sergiyi ülke genelinde okullarda öğrencilerle buluşturduklarını ifade etti.

Didimlileri sergiye davet eden Didim Belediye Başkanı A. Deniz Atabay, “En basta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere o savaşta can veren, adi geçmiş geçmemiş tarih kitaplarında 15 yaşındaki gençlerden, 70 yaşındaki yaşlımıza kadar savaşan her insanimizi bütün milletimizi şehit oldu. Hiç kimsenin unutmaması lazım. 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü dolayısıyla DIGEM Sanat Akademisi’nde düzenlenen, birbirinden essiz materyallerin sergilendiği Çanakkale Sergimize tüm vatandaşlarımızı davet ediyorum” ifadelerini kullandı. Tüm vatandaşların ücretsiz olarak ziyaret edebileceği Çanakkale Zaferi Sergisi 18 – 21 tarihleri arasında açık olacak.

Serginin ardından DIGEM Çocuk Korosu ve DIGEM Çalgı Topluluğu eşliğinde Şehitleri anma programı düzenlendi.

Anma programı saygı durusu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Ardından konuşma yapan Didim Belediye Başkanı Ahmet Deniz Atabay, “Çanakkale Zaferi, Kurtuluş Savaşı ve ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk hakkında söylenecek çok fazla bir şey yok. Belki tarihimizin bu çok önemli dönüm noktalarından yeterince bilgilenmemiş olabilirler ama onların bilgilenmemeleri onların suçu değil bizim eksikliğimizdir. Bunu bu şekilde kabul edip, bu eksikliğimizi ortadan kaldırmak için biz velilere, ebeveynlere düsen her türlü görevi yapmak mecburiyetindeyiz. Onların bu genç yasta yasadıkları şehadetin bedelini biz bugün ülkemizi, ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün söylediği gibi ancak ve ancak muhasır medeniyetler seviyesine çıkarabilirsek öderiz” ifadelerini kullandı.

Çanakkale Zaferi’miz kutlu olsun

Etkinlik DIGEM Çocuk Korosu ve DIGEM Çalgı Topluluğunun seslendirdiği sarkıllarla son buldu.

Çanakkale Zaferi Hakkında Bilgi

Çanakkale Zaferi, Türk tarihinin en önemli dönüm noktalarından biridir. 18 Mart 1915 – 9 Ocak 1916 tarihleri arasında gerçekleşen bu zafer, Osmanlı İmparatorluğu’nun Birinci Dünya Savaşı’nda büyük bir savunma başarısı elde ettiği bir savaştır.

Çanakkale Boğazı, stratejik bir konuma sahip olması nedeniyle tarih boyunca birçok savaşa sahne olmuştur. Ancak Birinci Dünya Savaşı’nda İngiliz ve Fransız donanmaları, Boğaz’ı geçerek İstanbul’u ele geçirme planları yapmışlardır. Bu planları engellemek isteyen Osmanlı İmparatorluğu ise Çanakkale Boğazı’na ağır topçu birlikleri ve mayınlar yerleştirerek savunma önlemleri almıştır.

18 Mart 1915 tarihinde İngiliz ve Fransız donanmaları Çanakkale Boğazı’na saldırdı. Ancak Osmanlı’nın sert direnişi karşısında büyük kayıplar vererek geri püskürtüldüler. Boğazın kara savunmasına geçildiğinde ise Anzaklar (Avustralya ve Yeni Zelanda Kolordusu) tarafından Gelibolu Yarımadası’na çıkarma yapıldı. Türk askerleri, yoğun çatışmalara rağmen Gelibolu’yu savunmayı başardı ve düşmanı geri püskürttü.

Çanakkale Zaferi 18 Mart Didim Etkinlikleri
Çanakkale Zaferi 18 Mart Didim Etkinlikleri

Çanakkale Cephesi’nde savaş, uzun süre devam etti ve çok kanlı çatışmalara sahne oldu. Her iki taraf da büyük kayıplar verdi, ancak Türk askerleri inanılmaz bir kahramanlık gösterdi. Özellikle Conkbayırı, Arıburnu, Anafartalar ve Seddülbahir bölgelerindeki çatışmalar önemliydi. Örneğin Conkbayırı’nda meydana gelen taarruzda, Türk askerleri İngiliz ve Anzak birliklerini geri püskürtmeyi başardı.

Çanakkale Zaferi 18 Mart Didim Etkinlikleri
Çanakkale Zaferi 18 Mart Didim Etkinlikleri

Çanakkale Zaferi’nin en önemli simgelerinden biri olan Anafartalar Grubu Komutanı Mustafa Kemal Atatürk, savaşın seyrini değiştiren önemli bir liderdi. Mustafa Kemal’in başarılı savunma stratejileri ve askeri dehası, Türk askerlerine moral ve motivasyon sağlamıştır. Mustafa Kemal Atatürk, daha sonra Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu ve ilk Cumhurbaşkanı olarak da tarihe geçmiştir.

Sonuç olarak, Çanakkale Zaferi, Osmanlı İmparatorluğu’nun Birinci Dünya Savaşı’nda elde ettiği en büyük zaferlerden biridir. Türk askerlerinin kahramanlığı ve direnişi, düşmanları geri püskürtmeyi başarmıştır. Çanakkale Zaferi, Türk milletinin birlik ve beraberlik içinde neleri başarabileceğinin bir simgesidir ve Türk tarihinde gururla anılan bir olaydır.

Okumaya Devam Et
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.