1. Anasayfa
 2. Didim Etkinlikler

Zeytin Festivali Kortej Yürüyüşü İle Başladı

Zeytin Festivali Kortej Yürüyüşü İle Başladı
0
Geoit - Reklam Alanı (Yazı Sonu)

İçindekiler

Zeytin Festivali Kortej Yürüyüşü İle Başladı

11-12-13 Ekim tarihleri arasında düzenlenecek olan Uluslararası Zeytin Festivali başladı. Didim Ziraat Odası, Didim Kaymakamlığı ve Didim Belediyesi işbirliğiyle hazırlanan ve 4.sü düzenlenen Uluslararası Zeytin Festivali, Eski Adliye önünden başlayan ve Atatürk caddesi üzerinde devam kortej yürüyüşü ile başladı. Kortej yürüyüşüne İlçe Kaymakamı Mehmet Türköz, Belediye Başkanı Ahmet Deniz Atabay, Garnizon Komutanı Çetin Gülseven, Didim Ziraat Odası başkanı Hilmi Yıldırım, Akdeniz Zeytin Kentleri Birliği Başkanı Enrico Lupi, oda ve sivil toplum kuruluşları temsilcileri, ADÜ Didim MYO öğrencileri ve halk oyunları ekipleri katıldı.


1 kilometrelik yürüyüş festival alanı olan Apollon Tapınağı girişinde sona erdi. Festivalin açılış kurdelesi kesilmeden önce; Aydın Büyükşehir Belediyesi Kadın Bando takımı marşlar söyledi. Milas Yörük Obaları Kültür Derneği halk oyunları ekipleri ile yöresel oyunlarını sergiledi.
Festivalin açılışına; İlçe Kaymakamı Mehmet Türköz, Belediye Başkanı Ahmet Deniz Atabay, Garnizon Komutanı Çetin Gülseven, Didim Ziraat Odası başkanı Hilmi Yıldırım, Germencik Belediye Başkanı Fuat Öndeş, Akdeniz Zeytin Kentleri Birliği Başkanı Enrico Lupi, siyasi parti ilçe başkanlarının yanı sıra AKP Aydın Milletvekili ve MKYK ÜYESİ Metin Yavuz, AKP Aydın Milletvekili Rıza Posacı da katıldı.

Konuşmalar öncesinde Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan festival programı DAHOT ekibinin halk oyunları ile devam etti. Halk oyunları gösterisinin ardından kurum temsilcileri konuşma yaptı.

Markaları öne çıkaracağız

Festivalin açılışında konuşan Didim Ziraat Odası Başkanı Hilmi Yıldırım “Festivalin ilkini 2012 yılında başlattık. Bu yıl 4.sü yine Uluslararası düzeyde yapıyoruz. Festivalin amacımız yerel ürünlerimizi ve markalarını öne çıkarmak bölgemizde zeytinyağını geliştirmek ve birlikte hareketliliği teşvik etmek. Zeytinyağı tüketimini artırmak ve halkı bilinçlendirmek olacaktır” diyerek festivale katkı sunan kurum ve kurum çalışanlarına teşekkür etti.


“Turizm ve Tarım kenti olmasını istiyorum”
Didim Belediye Başkanı Ahmet Deniz Atabay, 4.sü düzenlenen Uluslararası Zeytin Festivalinin giderek büyüyeceğini belirterek “Arada iki senelik mola verdik ama bu arada ağaçlarımız büyüdü. 1 milyon 200 bin kayıtlı zeytin ağacımız var. Birincisi ilçemizin bir turizm kenti ve tarım kenti olarak yerel yönetici olarak çok istiyorum. Tüm dünyada yol alan tarımla turizmin iç içe geçtiği agro turizmi, bizler hem tarih hem de doğanın verdiği zenginlikle aynı zamanda zeytinle birleştirerek tarım-turizm kenti olmaya adayız. Kurumlar arası işbirliğini kültürünü geliştirmek amacımız, hepimiz tek bir yürek olarak ilçemizde hizmet etmemizi gerektiren ne varsa yapmaya hazırız” diyerek emeği geçenlere teşekkür etti.

Türkiye Fas Topluluğu temsilcisi İdris Salem ve Akdeniz Zeytin Kentleri Birliği Başkanı Enrico Lupi Didim’de festivalde olmaktan mutlu olduklarını ifade ederek, sofra zeytini ve zeytinyağı ile birlikte ekonominin iyileştirip, güçlendireceğini belirtti.

Geoit - Reklam Alanı (Yazı Sonu)

“AYDIN TARIM VE TURİZM KENTİ”

AKP Aydın Milletvekili Rıza Posacı, Aydın’ın tarım kenti olduğunu belirterek “Aydın sanayi kenti olması zor, dağda ki toprak ayrı değerli, ovada ki toprak ayrı değerli ve hepsi verimli toprakalr. İktidara geldiğimiz 1.8 milyar olan destek günümüzde 17 milyar dolara çıktı. Müjde olarakta şunu söylüyorum tane zeytinde destek istedik o da oldu. İnciri orman meyvesi yapalım dedik. 300 milyon TL Aydın’a gelir sağlayan bir ürün; Tarım Bakanlığı İnciri dikecek al sen kullan diyecek. Bunlar tarıma bakışımız gayret ortaya koyduğunu düşünüyorum” dedi.

AGRO TURZİMDE YERİMİZİ ALACAĞIZ

Didim Kaymakamı Mehmet Türköz, 2012 yılında zeytin festivali yolculuğunun başladığını belirterek “Bu yıl kurumlar arası işbirliği yaparak yeniden zeytin festivalini gerçekleştirdik. Güzel oldu, heyecanımız var ve bu heyecanla Didim’i turizm ve tarım kenti yapmak için çalışacağız. Didim eskiden beri zeytin kenti; bunu Milet’ten ve Tales’ten anlıyoruz. Bizde bunu tarımsal anlamda geliştirmek için bu festivali yaptık. Herkese faydalı olacaktır. Zeytin dünyada endüstriyel bir bitki ve Türkiye dünyada ilk 5’te ve Aydın ülke genelinde birinci sırada; amacımız zeytini işleyerek ambalajlara satmak ve piyasa girmek “ dedi.

Konuşmaların ardından Milas Yörük Obaları Kültür Derneği İlçe Kaymakamı Mehmet Türköz, Belediye Başkanı Ahmet Deniz Atabay ve Didim Ziraat Odası Başkanı Hilmi Yıldırım’a yağdanlık takdim etti.

Geoit - Reklam Alanı (Yazı Sonu)
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.