1. Anasayfa
 2. Önemli Günler

Ketem Tarama Tırı Didim’e Geliyor

Ketem Tarama Tırı Didim’e Geliyor
0

Ketem Tarama Tırı Didim’e Geliyor

Ketem Tarama Tırı Didim’e Geliyor; Aydın İl Sağlık Müdürlüğü’nün yürüttüğü ”MOBİL KETEM TARAMASI” kapsamında kanser taramaları 25.02.2019 Pazartesi günü Didim’de de başlayacak.
İlçe Sağlık Müdür Vekili Dr.Mehmet Veysel Kılıç tarafından verilen bilgiye göre TIR’da yapılacak taramalar şunlar; “ 40-69 yaş arası kadınlarda Meme Kanseri, 30-65 yaş arası kadınlarda Rahim Ağzı Kanseri, 50-70 yaş arası kadın ve erkeklerde Kalın Bağırsak Kanseri tarama çalışmaları yapılacaktır.
Randevu işlemleri için Aile Hekimlerine veya İlçe Sağlık Müdürlüğüne başvurabilirsiniz. Bilgilerinize sunulur.
TEL:0 256 811 23 03 —-0 256 813 77 97
TÜM TARAMA TESTLERİ SAĞLIK BAKANLIĞI TARAFINDAN ÜCRETSİZ OLARAK UYGULANMAKTADIR.

Ketem Nedir?

Türkiye ‘nin tüm illerinde ücretsiz olarak meme, serviks ( rahim ağzı ) ve kolorektal gibi kanser türleri hakkında ücretsiz tarama hizmeti veren Ketem nedir? Ketem bazı kanser türleri özelinde erken teşhis tarama ve eğitim merkezidir. Çağımızın en önemli hastalıklarından biri olan kanser kalp ve damar hastalıklarından sonra ölüm nedenleri sıralamasında ikinci sırada yer alır. Her yıl milyonlarca kişinin ölümüne yol açan kanser üzerinde, yaşam biçimi ve beslenme alışkanlıkları gibi faktörler ile birlikte erken teşhis de oldukça önemli ve etkilidir. Kanserli hücrelerin erken teşhisi sayesinde tümör vücudu tamamen kaplamadan önce hasta tedaviye alınabilir ve hastalığın önüne geçilebilir. Erken teşhis sayesinde tedaviye başlanan kanser vakalarının ortalama yüzde doksanı tedaviye olumlu yanıt vererek, iyileşme göstermiştir.

Ketem Tarama Hizmetleri

Erken teşhis hayat kurtarır ilkesi ile yola çıkan Ketem ‘in açılımı Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezi ‘dir. Meme, serviks (rahimağzı) ve kolorektal kanser türleri özelinde tarama programları yürütür. Merkez, yapılan taramalar dışında toplumu kanser ve kanserde erken teşhisin önemi konusunda bilinçlendirmeyi hedef alır. Bunu eğitim yolu ile topluma aşılamayı prensip edinen Ketem ‘in ana amaçlarından biri toplum tabanlı kanser tarama faaliyetlerini yürütmektir. Tarama kapsamında yürütülen tüm hizmetler tamamen ücretsizdir. Faaliyetlerde özel eğitimli pratisyen hekimler, konsülte uzman hekimler, hemşire, ebe, röntgen ve laboratuar teknisyeni, tıbbi teknologlar ve tıbbi sekreterler görevlendirilmiştir.

Serviks (rahimağzı) ve meme kanseri özelinde yürütülen çalışmalarda telefon ve mektup gibi çeşitli iletişim yolları kullanılır. Kadınlar Ketem merkezlerine özel olarak davet edilerek muayene ve testlerinin yapılması bildirilir. Serviks kanseri tarama yöntemlerinde uygulanan smear testi 5 yıl ara ile tekrar edilir ve son 2 testi negatif olan 65 yaşındaki kadınlarda sonlandırılır. Meme kanseri özelinde ise 50-69 yaş aralığındaki kadınlar için tarama aralığı 2 yıldır. Kolorektal tarama programı ise yeni başlatılan bir program olmakla birlikte 50-70 yaş aralığındaki kadın ve erkekler yılda bir kez gaita testi ve 10 yılda bir ise kolonoskopi yapmasını içerir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.