1. Anasayfa
 2. Didim Haberleri

Didim Yoran Evi Hazırlanıyor

Didim Yoran Evi Hazırlanıyor
0

Didim Yoran Evi Hazırlanıyor

Didim Yoran Evi Hazırlanıyor; Didim Hisar Mahallesi tarihi dokusuna örnek teşkil etmesi için Hisar mahallesinde eski Yoran Evlerinden bir tanesini restore ediliyor. Mübadil evi haline getiren Didim Belediyesi bu evin müze olarak açılması hazırlıklarını sürdürüyor.

Didim Belediye Başkan Deniz Atabay konuyla ilgili müjdeyi verdikten sonra Didim’de yaşayan ve Didim’in geçmişini hatırlatacak Didim Yoran Evi içerisinde eski eşyaların olacağını ve burada sergilenebileceğini söyledi. Yoranlıların geçmişleriyle ilgili kimlik bilgilerinin de sergileneceğini belirtti. Ayrıca Yoranlıların İmar ve Şehircilik Müdürlüğü Proje Koordinatörlüğünde yayınlanacak olan listeyi inceleyerek eksik olan varsa bildirilmesini istedi.

Başkan Deniz Atabay konuyla ilgili olarak şunları da dile getirdi. “Eski adıyla Yoran, günümüzdeki ismiyle Didim ilçemizde yer alan Tarihi Didim Yoran Evi, geçmişin izlerini günümüzde sürdüren önemli tarihi binalarımızdan birisidir. Kültürel mirasımızın en iyi örnekleri arasındadır. Didim Belediyesi olarak Yoran yerleşimini gelecek nesillere tanıtabilmek amacıyla tarihi Didim Yoran Evi “Mübadele Anı ve Kültür Evi” olarak işlevlendirilmesine karar vermiş bulunmaktayız. Mülkiyeti satın alma (kamulaştırma) yöntemiyle edinilmiş, belediyemize ait yapının röleve, restitüsyon ve restorasyon projeleri ilgili koruma kurulunda onaylanmış olup Proje uygulaması da belediyemizce tamamlanmış durumdadır. Sözlerine devam eden Didim Belediye Başkanı Deniz Atabay;

Halkımızın ve tüm tarih dokuya değer verenlerin bu projeye vermiş olduğu desteklerden dolayı teşekkür ederim. Sizlerin bağışladığı ve bağışlayacağı Mübadele dönemine ait eserlerle Yoran/Didim yerleşim kültürünün tüm dünyaya tanıtımı sağlanacaktır. Katkılarınız yöre tarihimiz için son derece önemlidir.

Ayrıca; Yunanistan ve Bulgaristan’dan Yoran’a (Didim’e) ilk gelen aile reislerinin (yöresel kimlikleri ile oluşturulmuş) isim listeleri Didim Rumeli Kültürünü Yaşatma ve Dayanışma Derneği ile Didim Rumelili Romanlar Derneğinin katkılarıyla derlenmiş olup sizlerle paylaşılmıştır. Bu listelerde hatalı veya eksik olduğunu düşündüğünüz kişi bilgileri mevcut ise, eksik ve hataların giderilebilmesi için Proje Koordinatörü İmar ve Şehircilik Müdürlüğü ile iletişime geçilmesi gerekmektedir. Sizlerle beraber yöre turizminde ve kent belleğinin oluşturulmasında gerçekleştireceğimiz farkındalık, diğer merkezlere de örnek oluşturacaktır. Katkılarınızdan dolayı şimdiden teşekkür ederim” 

Didim Yoran Evi

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.