1. Anasayfa
 2. Didim Haberleri

Mübadele Evi 95 Yıllık Tarihe Işık Tutacak

Mübadele Evi 95 Yıllık Tarihe Işık Tutacak
0

Mübadele Evi 95 Yıllık Tarihe Işık Tutacak

Mübadele Evi 95 Yıllık Tarihe Işık Tutacak; Kurtuluş Savaşı sırasında Yunanistan’la olan mübadele sonucu Didim’e (eski adıyla Yoran’a) göç ettirilen Mübadiller tarafından yapıldığı belirtilen, Apollon Tapınağı mevkisindeki 2 katlı Mübadele Evi’nin restorasyon çalışmaları titizlikle yürütülüyor.

Tarihi Apollon Tapınağı civarında kamulaştırması yapılan 2 katlı tarihi evin restorasyonuna 25 Mart’ta anıtlar kurulundan alınan izinle başlanmıştı, şuan inşaat halinde olan evin restorasyonu tamamen orijinaline uygun olarak bir takım süzgeçlerden geçirilerek, tadilat, tamirat ve onarım çalışmaları sürdürülüyor. Aslına uygun olarak hazırlanan evin hasar gören duvarları elden geçirilerek büyük bir kısmı tamamlanırken, çatı kaplama malzemeleri ile oluşabilecek tüm doğal faaliyetlere karşı güvenlikli hale getirildi. Mübadele yıllarında yapılan evlerin iç dekoruna uygun yapılan ev Didim belediyesi tarafından yüklenici firmaya verilen 5 aylık zamanın sona emesini bekliyor.Yüklenici firmanın restorasyon çalışmalarının eylül ayının başlarında bitirileceği beklenirken, mübadillerin geçmiş dönemlerde güncel hayatları içerisinde kullandıkları objelerin sergileneceği ev, Anıtlar kurulunun yapacağı son gözlemlerin ardından turizme kazandırılacak.Restorasyon çalışmaları bitirildikten sonra mübadele yıllarında Didim’e (eski adıyla Yoran’a) gelen Yoranlılardan kalma ev eşyalarının, görsel olarak da gelen ziyaretçilere sunulacak Mübadele Evi’nin içinde; Yoranlı atalardan kalma sedir, perde, dönemin kadınlarının kullandığı dokuma ve dikiş makinaları, mutfak araç gereçleri, mübadele yıllarında tütün ve buğday yetiştiriciliğinde kullanılan araçlar, tabanca, kilim dokumaları, gaz lambaları, eski televizyon, radyo ve Yoranlıların mübadele yıllarında çekilen fotoğrafları yer alacak.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.