1. Ana Sayfa
  2. Plajlar

Didimde Mavi Bayrak Başvuruları Başladı

Didimde Mavi Bayrak Başvuruları Başladı
0
Geoit - Reklam Alanı (Yazı Sonu)

Didimde Mavi Bayrak Başvuruları Başladı

Bilindiği gibi Mavi Bayrak, gerekli standartları taşıyan nitelikli plaj, marina ve yatlara verilen uluslararası bir çevre ödülüdür. Temiz, bakımlı, donanımlı, güvenli ve dolayısıyla uygar bir çevrenin sembolüdür. Plajlar için özünde temiz deniz suyu sonrasında da çevre eğitimi ve bilgilendirmeye önem veren, gerekli donanıma sahip iyi bir çevre yönetimini temsil etmektedir. Marinalar için deniz suyu analizleri istenmemekle birlikte diğer kriterler benzerlik göstermektedir. 2007 yılından bu yana yatlar kategorisi açılmış ve başta çevre eğitimi ve çevre yönetimi olmak üzere sorumlu deniz seyri davranışının benimsetilmesi amaçlanmaktadır.
Mavi Bayrak uluslararası alanda ilk kez Fransa’da 1985 yılında, Avrupa Birliği’nde 1987 yılında, Türkiye’de 1993 yılında ve Avrupa kıtası dışındaki ülkelerde 2000 yılında uygulanmaya başlanmıştır. Bugün 30’u Avrupa’da olmak üzere dünyada 49 ülkede uygulanmaktadır.
Mavi Bayrak, uluslararası niteliği ile de turizm açısından ayrı bir önem taşımaktadır. Çünkü tatil yapmak için bilmediği, yeni tanıyacağı bir yere giderken, insanların uluslararası garanti içeren ve özelliklerini bildiği bir plaja gitmek için plan yapması kolay olmaktadır. ‘Mavi Bayrak’ bu nedenle güçlü bir turizm iletişim aracıdır.
Mavi Bayrak almak için belediyeler kanalizasyon ve arıtma tesislerini olanaklarını iyileştirmekte, karadan denize ulaşan her türlü kirli akıntı ve denizden kıyıya vuran kirliliklere engel olmakta ve bu şekilde kıyılarda sürdürülebilirliğin sağlanmasına çalışmaktadır.
Didim geçtiğimiz yıl, Tavşan Burnu Tabiat Parkı Plajı, Aquasis De Luxe Resort & Spa, Büyük Anadolu Didim Resort Hotel, Aurum Moon Resort, Altınkum Halk Plajı, 3. Koy Plajı, Oteller Önü Halk Plajı, The Holiday Resort Hotel, Didim Beach Elegance Resort, Palm Wings Beach Resort, Venosa Beach Resort & Spa, D-MArin, ve D-Marin’e kayıtlı Packagers adlı tekne Mavi Bayrak almıştı.
Mavi Bayrak Başvuruları Başladı
Didim Belediyesi bu konuyla ilgili olarak; “ İlçemizde çevrenin korunmasında gösterilen önemin yanı sıra uluslara tanıtım ve turizm avantajı elde edebilmesi açısından Mavi Bayrak ayrı bir önem taşımaktadır. Çünkü tatil yapmak için bilmediği, yeni tanıyacağı bir yere giderken insanların uluslararası garanti içeren ve özelliklerini bildiği bir plaja gitmek için plan yapması kolay olmaktadır. ‘Mavi Bayrak’ bu nedenle güçlü bir turizm tanıtım ve iletişim aracıdır, düşüncesiyle, 2019 sezonunda Mavi Bayrak başvurusu yapacak kişi ve işletmelerin belediye müracaat edebileceklerini yerel sorumluluğunda gerekli bilgi, belge ve destek için kendileriyle iletişime geçilmesini istedi.

Geoit - Reklam Alanı (Yazı Sonu)
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
İlginizi Çekebilir
Didim Akvaryum Koyu

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap