1. Anasayfa
 2. Didim Haberleri

Didimli Gönüllüler Hasta Çocuklar İçin Bez Bebek Üretiyor

Didimli Gönüllüler Hasta Çocuklar İçin Bez Bebek Üretiyor
0

Didimli Gönüllüler Hasta Çocuklar İçin Bez Bebek Üretiyor

Didim’de bir gurup gönüllü bez bebekler yapıp uzun süre hastanede yatmakta olan çocuklara armağan etmek için bir araya geldiler.
Atmaverdidim” isimli sosyal medya sayfasında bir araya gelen Didimliler, Denizli’de belediye desteği ile içinde 500 kadar bez bebeğin bulunduğu “Zeynep Karaaslan Bez Bebek Müzesi” kurucusu Didim’de yaşayan Zeynep (Karaaslan) Eman’ın da katılmasıyla bez bebek yapmaya başladılar.

Gonca Çetinkyaya’nın gönüllü olarak başlattığı “atma ver” isimli kullanılmayan eşyalarını birbirleriyle takas etmeyi sağlayan bu gurup Apollon Tapınağı yakınındaki eski köy kahvesinde bir araya gelerek bir süre eğitim aldıktan sonra bebek üretmeye başladılar.
Evinde 3000’e yakın bez bebeği olan Zeynep Eman burada katılımcı gönüllülere bebek yapmanın tekniğini öğretiyor .
Kadınlı erkekli gönüllüler burada üretecekleri bebekleri daha sonra Türkiye’deki çocuk onkoloji servislerinde yatan çocuklara ulaştıracaklar.
Gurubun kurucusu Gonca Çetinkaya, “atmaver didim” isimli sayfayı oluşturduktan sonra Zeynep Erman hocanın kendisine ulaşarak verilmek istenen bez, kumaş yada yün iplik gibi şeyleri kendisinin alabileceğini söylemesiyle başlayan bu etkinliğin daha sonra çoğalarak Didim Bez bebek gurubu haline geldiğini, haftanın iki günü bir araya gelerek burada evlerinde kullanılmayan ip, kumaş, düğme, boncuk gibi materyalleri guruba ulaştıran Didimlilerle birlikte bezden ipten bebekler yaptıklarını, bu bebekleri hasta çocuklara hediye etmeyi planladıklarını belirtti.
Rektör’den Destek Sözü
Geçtiğimiz hafta Ankara Üniversitesinin Gençlik Eğitim Merkezi ÖRSEM’in açılışı için Didim’e gelen üniversite rektörü Prof. Dr. Erkan İbiş ve bir gurup akademisyeninde Apollan Tapınağına yaptıkları ziyaret sırasında konuk olduğu etkinlikte Rektör İbiş gönüllü gurubun yaptıklarını dikkate değer olduğunu belirterek üniversite olarak bu çabaya destek olma sözü verdi. Konuyla ilgili olarak Üniversitenin Mediko Sosyal bölümünden bir görevli ile irtibata geçilmesi isteyen Rektör İbiş yapılan bu bebeklerin gerekli yerlere ulaştırılması ve için Zeynep Erman destek verilmesi talimatı verdi.

Didim Bez Bebek adıyla oluşturulan guruba gelen istekler üzerine sayıları her geçen gün artam gönüllü guruba katılmak isteyenler sosyal medyadaki bu gurup üzerinden haberleşe biliyorlar.
Grubun kurucusu Gonca Çetinkaya tüm Didimlileri bu çalışmaya beklediğini belirtti ve “Apollon tapınağının arka sokakları bu güzel etkinlik sayesinde şenlendi. Yapılan her bebek hasta çocuklarımıza hediye olarak kenara ayrıldı. Eğitmenimizin eşliğinde sohbetle geçen etkinliğe katılan herkese çok teşekkür ederiz. Hiç bir şey için geç kalmış sayılmazsınız. Katılmak isteyenler evlerinde kullanmadıkları her türlü kumaşı, ipliği, ve boncukları ile gelebilirler ve gelenler İğne, dikiş ipliği, kendi makaslarını mutlaka getirmeleri gerekiyor” dedi.
Gönüllülerin Kurban bayramı öncesi başlayan ve 4.sü yapılan buluşmada şimdiden 100’e yakın bebek üretildi ve bu sayının yeni gönüllülerle daha da artacağı anlaşılıyor.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.