1. Anasayfa
 2. Önemli Günler

Didim’de Gaziler Günü Kutlandı

Didim’de Gaziler Günü Kutlandı
0

Didim’de Gaziler Günü Kutlandı

19 Eylül Gaziler Günü olması nedeniyle Kent Meydanında tören düzenlendi. Kent Meydanında düzenlenen törene Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Emin Çıplak, Didim Kaymakamı Mehmet Türköz, Garnizon Komutanı Çetin Gülseven, Belediye Başkanı Ahmet Deniz Atabay, Muharip Gaziler Derneği Didim Şube Başkanı İlker Türkol, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarını temsilcileri, Didim’de ikamet eden gaziler ve aileleri katıldı.
Didim Kaymakamlığı, Garnizon Komutanlığı, Didim Belediyesi, Gaziler Derneği ve Türk Hava Kurumu sırasıyla Kent Meydanında bulunan Atatürk büstüne çelenk sundu.
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Muharip Gaziler Derneği Didim Şube Başkanı İlker Türkol günün anlam ve önemini belirten konuşma yaptı.
Türkol “Bugün 19 Eylül Gaziler günü bilindiği gibi, Muharip gazi harbe katılıp harpten sağ olarak dönen savaşmış kahramanlardır.
Gazilik unvanı devlet tarafından verilir. En büyük gazi, bu unvanı 19 Eylül 1921 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisinin kararı ile vatanin kurtarıcısı ve kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’tür. 2002 senesinde çıkartılan yasa ile 19 Eylül günü Gaziler günü olarak kabul edilmiştir. Tarih boyunca hür ve bağımsız yaşamış Türk milleti işgal ve esarete alışık olmayan asil ve büyük bir millettir.
Bu nedenle tarihinde bu uğurda birçok insanın şehit ve gazi vermiştir
1. Dünya savaşından sonra Cennet vatanın topraklarını işgal eden işgal güçlerine karşı Mustafa Kemal’in önderliğinde şerefli bir kurtuluş mücadelesi vermiştir. İşte bu kurtuluş Savaşında Bati cephesinde devam eden Kütahya -Eskişehir savaşlarında elde ettikleri başarıyı devam ettirerek, Türk ordusuna son darbeyi Vurup Ankara’yı işgal etmeyi düşünen Yunanlılar 13 Ağustos 1921 de yeni bir saldırı başlattılar, 23 Ağustos 1921 de başlayan ve 22 gün, 22 gece süren Sakarya Savaşında atından düşüp, yaralanmasına rağmen, cepheden ayrılmayıp üstün komutanlık, Vatan ve millet sevgisini bir defa daha ortaya koyan Mustafa Kemal paşaya 19 Eylül 1921’de Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından Gazilik unvanı ile Mareşallik rütbesi verilmiştir.
İşte bu mücadele sonunda hepimizin bildiği gibi Türkiye Cumhuriyeti kurulmuştur. Ancak dün olduğu gibi bu günde düşmanlarına gerek içten gerekse dıştan aziz vatanımızı parçalamaya, bağımsızlığımızı yok etmek istemektedirler. Dış düşmanlara ve onların içteki iş birlikçilerine karşı şerefle vatanını korumuş, mücadele etmiş gazi olmuştur. Türkiye Muharip gaziler derneği adına Ebedi Başkomutan gazi Mareşal Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını, tüm şehitlerimizi ve aramızdan ayrılan gazilerimizi saygıyla anar, hayatta olan gazilerimize sağlık ve mutluluklar dilerim” şeklinde konuştu.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.