1. Anasayfa
 2. Didim Hakkında

Corona Virüs Nedeni İle Didim, Akbük’te Hayalet Kasaba Oldu


1

Corona Virüs Nedeni İle Didim, Akbük’te Hayalet Kasaba Oldu.

Çin’in Wuhan kentinde başlayan ve iki aylık bir süre içinde tüm dünyaya yayılan corona virüsü hayatı felç etti.  Türkiye’nin de aralarında bulunduğu 150’den fazla ülke virüse karşı alarma geçerek tedbirlerini artırdı.

Sokağa çıkma yasakları sonrası başta İtalya olmak üzere, dünyanın pek çok yerindeki ünlü yerler boş kaldı. Boş kalan yerler arasında Egenin sahil kasabaların’dan Didim, Altınkum ve Didim’e 21 km mesafede bulunan beldesi Akbük’te sahillerden sonra cadde ve sokakları boş kalırken, şehrin gürültüsü yerini kuş seslerine bıraktı. Yılın bu mevsimi adım atmaya yer kalmayan sahiller yılın bu zamanlarında plajlar ve deniz hafta sonları oldukca hareketlenir sayfiye yerlerinde halk piknik yaparak haftanın yorgunluğunu atarlardı.

Yılın bu ayında Didim, Altınkum ve Akbük’ün sezonluk mekanları tadilatlarını bitirip yeni sezona başlamak için mekanlarını açarlardı.  Corona virüsü tedbirleri kapsamında İçişleri Bakanlığı ek bir genelge daha paylaştığı. Geçtiğimiz gün pavyon, diskotek, bar, gece kulüplerinin faaliyetlerinin geçici olarak durdurulması kararının ardından kıraathane, kafeterya, nargile kafe, sinema, tiyatro, gösteri merkezi gibi birçok yerin faaliyetleri geçici olarak durdurulacağı açıklandı. Ayrıca müze ve ören yerleri geliyor. Türkiye ve özellikle Avrupa’da bu süreçte online müze gezisi uygulamalarına ağırlık verilirken pek çok müze de ziyarete kapandı. İşte Türkiye ve dünyanın pek çok yerinde corona virüs tedbirleri kapsamında kapatılan tarihi mekanlar Didim’de  Milet Antik Kenti, Apollon Tapınağı,Priene Antik Şehri, Didyma Antik Kenti, Heraklia Antik Kenti, Myus Antik Kenti, Milet Müzesi, Milet İlyas Bey Kervansarayı, Faustina Hamamı, İlyas Bey Külliyesi kapatıldı. Gelemeyen yerli ve yabancı turistler, kapatılan mekanlar esnafı olumsuz etkiledi. Kış sezonu boyunca yaz sezonunu bekleyen turizm esnafı tam bir şok içinde.

Küçük Esnafın işleri düştü, gelirleri dip seviyeye geldi ama kira, vergi, kredi, elektrik, SGK ödemeleri aynen devam ediyor”.  Küçük Esnaf  vicdani bir şekilde işyerleri kapalı da olsa yanlarında çalışan insanların ödemelerini de aksatmamak durumunda , İş yeri kirasını, ssk ve bağkur primini ödemek zorundadır.

TİCARİ HAYAT DURMAMALI

Tüm küçük esnafımıza can suyu olacak  100.000 TL üç ay ödemezsiz 36 vadeli faizsiz kredi Devletimiz tarafından teminat ve ipotek aranmadan Küçük esnafımıza verilerek esnafımıza can suyu sağlanmalıdır. 

İşte bu sıkıntılı günlerden sağlıkla çıkmak dileği ile Didim, Altınkum ve Akbük beldesinden içimizi ısıtacak güzel resimlerle morallerimizi yüksek tutalım. En kısa zamanda muhteşem doğamıza sahillerimize kavuşmak dileği ile sağlıkla kalın.

Akbük
Akbük Görüntüleri
Didim
Didim Görüntüleri

 

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.