1. Anasayfa
 2. Didim Etkinlikleri

Didimi Sanat Şehri Yapacağız

Didimi Sanat Şehri Yapacağız
0

Didimi Sanat Şehri Yapacağız

Didimi Sanat Şehri Yapacağız; 2014 yılında tohumları atılan Didim Umut Tiyatrosu sergilediği şiir, müzik dinletileri ve kısa oyunlarıyla Didim halkının kültür ihtiyacı cevap olmuştu. 2015 yılında dernekleşme çabalarına girilmiş ve Didim Umut Tiyatrosu Kültür, Sanat, Turizm ve Barış Derneği olarak resmileşen dernek 10 Ekim Ankara katliamından sonra isminin başına 10 Ekim eklenmiştir.

Tiyatro çalışmalarını hızlandırılmasıyla 2018 mayıs ayında “Nafile Dünya” adlı oyunu sahneleyen 10 Ekim Didim Umut Tiyatrosu Didim Halkının büyük beğenisini almış ve oyun tekrardan Didim’de sahnelemiştir. 10 Ekim Didim Umut Tiyatrosu Derneği yöneticilerinden Zeynel Şener, “2 saatlik ve 2 perdelik bir oyun olan Nafile Dünya tamamen yerel ve amatör oyuncuların oluşturduğu kadroyla özveri ile yapılan başarılı bir çalışma sonucu başarılı bir performansla sergilendi. Bunun için tüm oyunculara ve arka planda çalışan ekibimize çok şey borçluyuz. Bu bize gösterdi ki istediğimizde yapamayacağımız bir şey yok. Ve ekibimiz buna canı gönülden inanıyor.” Dedi. Değişmeyen düzenin oyunu olan Nafile Dünya verdiğini sosyokültürel mesajlarla ve günümüzde artarak devam eden cinsiyet eşitsizliği, rüşvet ve yolsuzluğun hüküm sürdüğü ülkemizin bir aynası olmaya devam ediyor. Sanat üretmek bize iyi geliyor bizim kardeşliğimizi pekiştiriyor.

10 Ekim Didim Umut Tiyatrosu, gönüllük temelinde oluşan, tiyatroya ve sanata gönül verenlerin oluşturduğu bir topluluk olarak halkın karşısına çıkıyor. 10 Ekim Didim Umut Tiyatrosu üyelerinden İbrahim Norman “ Ben oyunculuğu çok seviyorum ama ülke şartları maalesef bizi sanat konusunda yetersiz kılıyor. Ama bizler yılmadan, yorulmadan burada bir şeyler yapmaya çalışıyoruz. Arkadaşlarımız çalışan kişiler bazıları sanayide, bazıları büro işlerinde bazıları montaj işinde çalışan emekçi kardeşlerimiz, çalışma saatlerimiz uzun buna rağmen yorgun argın olsak bile burada hep beraber sanat üretmek bize iyi geliyor bizim kardeşliğimizi pekiştiriyor”. Dedi.
Bizler burada sanatı ve kültürü yoktan var etmeye çalışıyoruz 10 Ekim Didim Umut Tiyatrosu Derneği Başkanı Türkan Şener “ Bizler burada sanatı ve kültürü yoktan var etmeye çalışıyoruz. Didim bu açıdan çok eksik bir şehir maalesef gösterim yapabileceğimiz 1 salonumuz var oda çok küçük onun haricinde doğru düzgün bir sineması olmayan bir yerden bahsediyoruz. Kültür ve sanat etkinliklerinin bu denli eksik olduğu bir şehirde çok değerli bir iş başardık biz ve tüm üyelerimiz ve oyuncularımızla var gücüyle bunu büyütmeye devam ediyoruz. ”Dedi.

Umut Kafe bir kültür evi

2017 yılında açılan 10 Ekim Elif Kanlıoğlu Barış Parkında yer alan kafenin işletmesini alan 10 Ekim Didim Umut Tiyatrosu Derneği “Umut Kafe” ismiyle kültür, sanat misyonunu üstlenen kafenin 2018 yılında açılışını yaptı. 10 Ekim Didim Umut Tiyatrosu Başkanı Türkan Şener “ Umut Kafe sadece bir işletme değil, Umut Kafe bir kültür evi olarak hizmet veriyor. Film gösterimleri, tiyatro çalışmaları, müzik dinletileri, koro çalışmaları gibi birçok kültürel faaliyetin gerçekleştirildiği bir yapıdır.” Dedi Sıcak, samimi ortam ve yaptığımız faaliyetler bizi kocaman bir aile yaptı
Tiyatro komisyonunda yer alan Burcu Açıksöz ” Ben 10 Ekim Didim Umut Tiyatrosunun yeni üyelerindenim ve buradaki sıcak, samimi ortam ve yaptığımız kültürel faaliyetler bizi kocaman bir aile yaptı ve her geçen gün daha da büyüyor. Şuan Külkedisi masalının günümüze uyarlanmış bir parodisi için çalışıyoruz. Arkadaşlarımız oyunu çıkartmak için yoğun çaba sarf ediyorlar ve çok yakında 2019’un ilk çeyreğinde gösterimini yapmayı planlıyoruz” Dedi. Doğru ve kararlı çalışmanın meyvelerini topluyoruz Bizler bu tiyatroyu var etmek için çok uğraştık. Didim de yaşayan bir çok sanat sever bizlerin bu çaba ve gayretine kaygısız kalmayarak maddi ve manevi desteklerini esirgemediler hepsine teşekkürü bir borç biliyoruz diyen Didim Umut Tiyatrosu Başkan Yardımcısı Salih Zeki Yavuz ‘’Ekibimiz doğru ve kararlı çalışmanın meyvelerini topluyor ve inanıyoruz ki Didim’de bizler gibi daha bir çok insanın bulunduğunu ve açık bir çağrı olarak kabul edin bunu bizler samimi, dürüst ve sıcakkanlı yeni ekip arkadaşları arıyoruz ve ekibimizi daha da büyütmek istiyoruz. Hedeflerimiz büyük Didim’i bir sanat şehri yapacağız.’’ Şeklinde konuştu.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.